• (050) 437-10-31
  • (0352) 23-50-22

День поля компанії „MORAVOSEED”

           Місто Каховку  по праву називають овочевою столицею України . Адже в цьому регіоні вирощується значна частка овочевих культур, тут  овочівники все більше звертають увагу на впровадження в технологію вирощування інновацій, що дає можливість отримувати високі врожаї якісної та більш конкурентної продукції. І саме Каховку  найчастіше вибирають місцем проведення різних семінарів, днів поля.

          Не виняток  і приватне підприємство „Тирас” – офіційний представник в Україні чеської селекційної фірми „Moravoseed”.  11 вересня 2013 року в ФГ „Пшеничка”, що знаходиться в селі Софіївка Каховського району відбувся День Поля. Організатори даного міроприємства  ПП НВФ „Тирас” та ТОВ „АГРОСВІТ СВКА. Відкрив День Поля Володимир Михайлович Тишковський – директор ПП НВФ „Тирас”. „Одним із  постачальників насіння овочевих культур в Україні є приватне підприємство Тирас”, що ексклюзивно представляє чеську селекцію „Moravoseed”. Протягом багатьох років селекціонери компанії „Moravoseed » створюють сорти та гібриди овочевих культур, які адаптовані до конкретних ґрунтово-кліматичних умов та ідеально підходять для більшості господарств. Правильний підхід до селекції дозволив створити абсолютно нові сучасні гібриди, які  характеризуються високою врожайністю, мають чудові смакові якості, характеризуються високою товарністю”- заявив Володимир Михайлович

     На  демонстраційних ділянках  були представлені сорти та гібриди моркви ,столового буряка, білоголової та червоноголової капусти.  Фермери, що займаються вирощуванням овочів, мали змогу ознайомитись з новими досягненнями чеської селекції та поділитись своїм досвідом  в області  сучасного овочівництва.

      Селекціонери компанії «Moravoseed » по праву можуть гордитись своїм асортиментом білоголової капусти , що  дозволяє конвеєрне вирощування та отримання продукції з квітня по кінець жовтня для різноманітних цілей – рання продукція, свіже споживання, квашення, тимчасове та довготривале зберігання. На  демополі гостям показали середньо- та пізньостиглі гібриди білоголової капусти, серед яких:  

     Мідор F1. Середньостиглий, з періодом вегетації 105-110 днів. Призначення –для  квашення, також  для споживання в свіжому вигляді і нетривалого зберігання. Головка від середніх до великих розмірів, масою 4,0-5,0 кг, щільна, в розрізі біло-кремового кольору, що забезпечує високу якість при шинкуванні та квашенні.   Гібрид стійкий до розтріскування і до основних збудників хвороб капусти, відмічається високою урожайністю і одночасним дозріванням , що дає можливість проводити механізоване збирання.  Найкращі результати Мідор F1 показує на Півдні України. Завдяки високому вмісту цукру готова заквашена продукція кремового відтінку та покращенного смаку.

       Серед середньопізніх капуст  вже багато років поспіль підтверджує свою стабільність Авак F1 ,  якого багато українських овочівників вважають кращим серед присутніх на ринку. Даний гібрид завоював довіру багатьох фермерів спочатку на Заході України, та з кожним роком все більше стає відомим в інших регіонах. Авак F1- середньопізній пластичний гібрид, який завдяки своїм універсальним властивостям – пряме споживання , переробка , короткотермінове зберігання – належить до самих бажаних сортів. Цей гібрид дає великий та стабільний урожай головок дуже високої якості. Головка важка(4-6кг.), округло-плоскої форми. Манжетні листки закривають поверхню між рядками, що створює перешкоду для росту бур”янів. Гібрид відзначається стійкістю до хвороб та до розтріскування. Добре переносить невеликі заморозки.  Вегетаційний період від висадки розсади 115-120 днів.  Особливі переваги капусти Авак F1–білосніжна внутрішня структура, тонкий лист, високий вміст цукру, стійкість до бактеріозу. Крім того, гібрид можна вирощувати в різних кліматичних зонах України. Всі ці  властивості і роблять Авак F1 фаворитом серед середньопізніх гібридів      

            В минулому сезоні асортимент білоголових капуст селекції „Moravoseed” поповнився ще одним гібридом Мадісон F1. Це напівпізній гібрид для прямого споживання, переробки, короткотермінового зберігання. Головка округлої форми, з ніжною внутрішньою структурою, з середнім внутрішнім качаном, вирівняна,  важка(4-6кг.). Зовнішній качан середній. Покривні листки з сильним восковим нальотом та вираженими прожилками. Гібрид відмічається хорошим товарним виглядом головок та стійкістю до розтріскування. Дає високий однорідний урожай, що цінують фермери та споживачі, отримуючи однорідну за формою та розміром продукцію.

Наступний -  універсальний гібрид Таргет F1  із потужною силою росту. Вегетаційний період 120-125 днів. Головки масою 2,5–3,0 кг, мають відмінну щільну внутрішню структуру і короткий качан. При висаджуванні розсади з червня встигає сформувати щільні, білі головки, які зберігаються до квітня-травня (6–8 місяців). Ця особливість дозволяє вирощувати Таргет F1 як повторну культуру після редису, ранньої моркви, столового буряку та інших попередників, які рано звільняють поле. Гібрид витримує ґрунтову й повітряну посуху, тривалий час зберігає товарний вигляд у полі, стійкий до судинного бактеріозу і фузаріозу. Завдяки добре розвиненій кореневій системі його можна вирощувати в посушливих регіонах.

     В список пізньостиглих гібридів для тривалого зберігання входять Арос F1, Атіла F1, Мерідор F. З урахуванням того, що трудові ресурси стають дорожчими, важливим фактором є зачищення головок після зберігання. Вся лінійка пропонованих компанією „Moravoseed”  гібридів білоголової капусти для тривалого зберігання відповідає цим вимогам - вони легко чистяться

   Гібрид Арос F1 призначений  для довготермінового зберігання (7-8 місяців). Головка дещо овальна, темно-зеленого забарвлення , в розрізі-біла, з дуже щільною внутрішньою структурою , середніх розмірів, вагою 2,4 – 3,0 кг, смакові якості добрі. Вегетаційний період від посіву 160-170 днів, від висадки розсади 135-145 днів. Гібрид стійкий  до розтріскування і до основних збудників хвороб капусти. Відмінною рисою капусти Арос F1 є висока вирівняність головок, рівні тонкі листки, стійкість до трипсів та бактеріозу. У неї невеликі, але щільні головки, рівні листки, її охоче беруть на ринку на українську страву „голубці”( в цьому  Арос F1 не має рівних), чудово зберігається до травня, легко та з невеликими відходами чиститься . Знімаєш два верхніх покривних листки, а дальше повністю товарна головка”.

        Інший пізньостиглий гібрид Атіла F1 є новинкою чеської селекції „Moravoseed” , але теж заслуговує на увагу. Атіла F1 добре підходить для різних кліматичних зон, стабільно дає високий урожай. Головки середнього розміру, щільні, стійкі до розтріскування, круглої форми, вирівняні. Вага головок 2,7-3,3 кг. Період вегетації 140-150 днів від висадки розсади

        Завершує список білоголових капуст для конвеєрного вирощування  вже добре знаний гібрид Мерідор F1, який є кращим серед пізньостиглих капуст.  Це пізньостиглий гібрид білоголової капусти з вегетаційним періодом  від висадки розсади 135--145 днів,  призначений для довготривалого зберігання. Головки середньої величини, мають привабливу округлу форму, щільну структуру, тонкі листки, білосніжний колір, чудовий смак і покриті гладкими , розлогими, темно-зеленими листками, що дає рослині можливість добре переносити посушливі періоди. Гібрид стійкий  до судинного бактеріозу, розтріскування, зберігає свій товарний вигляд і після тривалого зберігання. Мерідор F1 характеризується вирівняними головками – всі один в один, а також завдяки її дуже щільній структурі при відносно невеликому розмірі вага головки досить значна.

      Лінійку червоноголової капусти представляли пізньостиглі гібриди для довготермінового зберігання Квіт F1 та Могікан F1 , а також універсальний (пряме споживання , переробка , короткотермінове зберігання) високоврожайний гібрид Модерат F1

        На демонстраційних ділянках моркви серед широкого асортименту сортів та гібридів перевагу мав Нантський сортотип. До даного сортотипу , зокрема, відносяться новинки „Moravoseed”:  Кнота F1 – надранній гібрид , особливістю якого є однорідний урожай вирівняних по формі і величині коренеплодів. Відмінні смакові якості. Високий вміст каротину. Забарвлення серцевини і м'якоті – інтенсивно-оранжеве. Серцевина дуже маленька. Коренеплоди циліндричні, рівні, гладенькі. Початок збирання можливий вже на 60-65 день після появи сходів (на пучок), повна вегетація настає на 80-90 день. Кнота F1 придатна для вирощування в дуже ранні терміни і для повторного посіву.

   Маріон F1  ранній (період вегетації 90-95 днів) високоврожайний універсальний гібрид моркви Нантського сортотипу, який підходить для різних типів ґрунту, від важкого до чорнозему. Коренеплоди з відмінними смаковими якостями, ідеально вирівняні, насиченого кольору. Підходить для отримання ранньої продукції при ранньому висіві,а також підходить для довготривалого зберігання при другому сівообороті.  Анета F1 - напівранній гібрид моркви типу Нантес. Вегетаційний період 100-105 днів  Довжина коренеплоду 18-20 см, форма овальна, на кінці затуплена. Верхня частина коренеплоду не зеленіє, Коренеплоди однорідні, гладкі, вирівняні за формою та розміром, з високим вмістом каротину, маленькою, інтенсивно-оранжевою серцевиною. Урожайний на всіх типах ґрунтів. Серед групи ранньостиглих сортів особливою увагою була відмічена морква Ступіцька – ранньостиглий сорт нантського типу з  гладким коренеплодом, довжиною 13-15 см, інтенсивного забарвлення.  Досвід ФГ „Пшеничка” доводить, що навіть на важких грунтах (правда на грядах) можна виростити моркву Нантського сортотипу  красивого товарного вигляду з рівними та гладкими коренеплодами.

         На демополі також був показаний сорт Талісман  - досить популярного серед каховських овочівників сортотипу Шантане , з коротким коренеплодом трикутної форми, довжиною 11-13 см. Сорт стійкий до стрілкування. Добре переносить вирощування на важких грунтах. Період вегетації – 125-130 днів. А також хочеться відмітити сорт моркви перехідного типу Нантес-Шантане Коріна . Коренеплід 13-15 см., забарвлення - яскраво-червоне. Головка без антоціанового забарвлення. Сорт придатний для механізовано збирання.

    Особливу увагу присутніх  завоював гібрид моркви сортотипу Нантес-Берлікум Афалон  F1, який підходить для повного циклу механізації , починаючи від посіву, збирання врожаю, мийки, обробки, упаковки. Афалон  F1 – пластичний гібрид, дає можливість отримати вирівняну товарну продукцію, яка задовольнить всі вимоги супермаркетів.

  Ну а хто більше віддає перевагу моркві сортотипу Флакке , то ,будь ласка, ділянки з  сортами Тінга, Олімпус та гібридом  Кортіна F1.

   На демополі ФГ „Пшеничка” випробовували столовий буряк. Тут можна побачити сорт Моніка з округлими коренеплодами середнього розміру, вирівняними по формі, темно-червоного кольору, без виражених кілець. Моніка - ранньостиглий сорт, його можна  висівати як ранньою весною, так і для другого сівообороту аж з середини липня.

   Завершилась екскурсія по демонстраційній ділянці  „Moravoseed” ознайомленням з  колекцією солодкого перцю, який можна було не тільки побачити , але і попробувати. Під час дружнього обіду всі присутні мали можливість обговорити  подальші шляхи досягнення вагомих результатів співробітництва з компанією  „Moravoseed”.

 

                                                                                              Галина Митник

                                                                  головний спеціаліст ПП НВФ „Тирас”

                                                                      тел. 0503777025  e-mail: galina_turas@mail.ru