• (050) 437-10-31
  • (0352) 23-50-22

Асортимент білоголової капусти чеської селекції „MORAVOSEED” для

          Капуста білоголова – одна з найпоширеніших овочевих рослин і  здавна увійшла до нашого раціону харчування як повсякденна страва. Широкому розповсюдженню цієї культури  сприяли цінні  смакові та харчові  властивості, висока урожайність, різноманітність сортів та гібридів різних термінів дозрівання, а головне - її можна вирощувати у всіх регіонах України.

Це чи не єдиний овоч, який зберігає вітаміни та мікроелементи круглий рік. Площа посіву цієї культури серед овочевих рослин складає більше 20%. Наявність ранньо-, середньо- і пізньотиглих сортів та гібридів білоголової капусти дає змогу круглорічного забезпечення населення свіжою продукцією високої якості.

        Капуста-холодостійка культура. Насіння проростає при температурі 3-4 ° С. Рослини починають проростати вже при 5 ° С, оптимальною температурою є 15-17 ° С. Температура вище 25-30 ° С затримує ріст і розвиток рослин, подовжується період формування головки, збільшується кількість рослин, які її не утворюють, а при температурі 35 ° С вона зовсім не утворюється. Молоді рослини можуть витримувати короткочасні заморозки до 4-5 ° С, а дорослі — до мінус 8 ° С, але підморожені головки погано зберігаються. Капуста - світлолюбна рослина довгого дня. При дефіциті світла, рослини витягуються, ріст і розвиток сповільнюються, знижується продуктивність, зменшується щільність головок Капуста — вологолюбна культура, це пояснюється порівняно неглибоким розміщенням кореневої системи. Для її вирощування краще відводити низинні ділянки, заплави і торфовища. Високі і сталі врожаї в Степу та Лісостепу можна отримати тільки при зрошенні. Найбільша кількість води витрачається в період зав’язування головки. Найкращі умови створюються при вологості грунту протягом вегетаційного періоду не нижче 75-85%, повітря — 60-80. Перерви у водопостачанні в даний час можуть привести до розтріскування головок.                              

           Капуста білоголова досить вимоглива до родючості ґрунту. Вона добре росте й дає високий урожай на ґрунтах зі слабокислою і нейтральною реакцією (рн-6,5-7,5). Для формування врожаю капуста використовує значно більше поживних речовин, чим інші овочеві культури. Особливо багато їй необхідно азоту й калію. При недоліку азоту в капусти, починаючи з нижнього ярусу, змінюється забарвлення листів із зеленого на жовто-зелене. При недоліку фосфору листи дрібнішають, стають темно-зеленими, поступово - фіолетовими. А при недоліку калію краї нижніх листів світлішають, жовтіють і відмирають. На торф'яних ґрунтах при недоліку калію спостерігається зморщеність листків, качани м'ягкі й дрібні, а при недоліку магнію проявляється хлороз, що починається з нижніх листків

        Агротехніка вирощування капусти білоголової в останні роки  зазнала змін : змінився асортимент, значно розширився арсенал засобів захисту рослин, широко використовується сучасна техніка –  розсадо-посадочні машини, техніка для обробітку грунту, капусто-збиральні платформи, масово застосовується краплинне зрошення. Але основним фактором, що впливає на кінцевий результат, є підбір гібридів білоголової капусти. За рахунок використання нових гібридів з одночасним дотриманням всіх інших елементів технології можна збільшити урожайність на 25-30%. Вирощувати білоголову капусту від ранньостиглих гібридів до найбільш пізніх можна конвеєрним способом.

    Одним із відомих постачальників насіння овочевих культур в Україні є приватне підприємство „Тирас”, що ексклюзивно представляє чеську селекцію овочевих культур „Moravoseed”. Протягом багатьох років компанія « Moravoseed » створює гібриди білоголової капусти, які адаптовані до конкретних ґрунтово-кліматичних умов та ідеально підходять для більшості овочевих господарств. Правильний підхід до селекції цієї культури дозволив створити абсолютно нові сучасні гібриди, які  характеризуються високою врожайністю, стійкістю до розтріскування, мають високі смакові якості, характеризуються високою товарністю та однорідністю головок.

    Асортимент білоголової капусти селекції « Moravoseed » дозволяє конвеєрне вирощування та отримання продукції з квітня по кінець жовтня для різноманітних цілей – рання продукція, свіже споживання, квашення, тимчасове та довготривале зберігання.

      Колорит F1 - гібрид ранньостиглий. Період вегетації складає 50-55 днів від висадки розсади. Формує компактні округлі головки вагою 0,8-1,5 кг.  Данний гібрид дуже пластичний -  його можна вирощувати під плівкою та у відкритому грунті.  У ФГ „Біатріс” Тернопільської області через неможливість виростити розсаду  було посіяно Колорит F1 прямим висівом насіння і як наслідок – щільні важкі головки до 1,5-1,8 кг, дружнє дозрівання. Крім того гібрид стійкий до розтріскування, добре переносить понижену температуру, що дає можливість якнайскоріше висаджувати розсаду у відкритий грунт, а також  Колорит F1 може вирощуватись як повторна культура після попередників, які рано звільняють поле.

   Наступним у конвеєрі білоголових капуст  йде Геліос F1.  Цей гібрид вже не перший рік радує фермерів , які вирощують середньоранні капусти, оскільки декілька сезонів  овочевий ринок був перенасичений ранньою капустою, а якраз середньоранньої  було не достатньо. Відповідно, ті господарства, що вирощували Геліос F1, отримали непоганий прибуток. Вегетаційний період даного гібриду складає 72-75 днів. Геліос F1 формує головки вагою 1,5-2,5 кг, досить щільні, округлі, володіє відмінними смаковими властивостями.

    Серед середньостиглих капуст хочеться відмітити Калібро F1, що призначений для свіжого споживання, квашення, короткотермінового зберігання. Період вегетації даного гібриду становить 95-95 днів. Калібро F1 формує округлу головку вагою 2-3 кг, досить щільну , з хрусткою соковитою структурою. Зовнішній качан високий, що сприяє меншому контакту з грунтом та в цілому кращій стійкості до захворювань. Калібро F1 рекомендований для вирощування у всіх регіонах України.

     Ще один гібрид з асортименту Moravoseed, який вартий уваги -  це Мідор F1. Середньостиглий, з періодом вегетації 105-110 днів. Призначення –для  квашення, також  для споживання в свіжому вигляді і нетривалого зберігання. Головка від середніх до великих розмірів, масою 4,0-5,0 кг, щільна, в розрізі біло-кремового кольору, що забезпечує високу якість при шинкуванні та квашенні.   Гібрид стійкий до розтріскування і до основних збудників хвороб капусти, відмічається високою урожайністю і одночасним дозріванням , що дає можливість проводити механізоване збирання.  Найкращі результати Мідор F1 показує на Півдні України, так як в зоні надмірного зволоження формуються великі і не дуже щільні головки. У ФГ „Марухно”, що у Немирівському районі на Вінничині  Мідор F1 вирощують декілька років і за цей час проблем з реалізацією цього гібриду не було – його охоче купують на квашення. Завдяки високому вмісту цукру готова заквашена продукція кремового відтінку та покращенного смаку.

       Серед середньопізніх капуст  вже багато років поспіль підтверджує свою стабільність Авак F1 ,  якого багато українських овочівників вважають кращим серед присутніх на ринку. Даний гібрид завоював довіру багатьох фермерів спочатку на Заході України, та з кожним роком все більше стає відомим в інших регіонах. Авак F1- середньопізній пластичний гібрид, який завдяки своїм універсальним властивостям – пряме споживання , переробка , короткотермінове зберігання – належить до самих бажаних сортів. Цей гібрид дає великий та стабільний урожай головок дуже високої якості. Головка важка(4-6кг.), округло-плоскої форми. Манжетні листки закривають поверхню між рядками, що створює перешкоду для росту бур”янів. Гібрид відзначається стійкістю до хвороб та до розтріскування. Добре переносить невеликі заморозки.  Вегетаційний період від висадки розсади 115-120 днів.  Особливі переваги капусти Авак F1 – білосніжна внутрішня структура, тонкий лист, високий вміст цукру, стійкість до бактеріозу.  Крім того, гібрид можна вирощувати в різних кліматичних зонах України. Всі ці  властивості і роблять Авак F1 фаворитом серед середньопізніх гібридів

       В минулому сезоні асортимент білоголових капуст селекції „Moravoseed” поповнився ще одним гібридом Мадісон F1. Це напівпізній гібрид для прямого споживання, переробки, короткотермінового зберігання. Головка округлої форми, з ніжною внутрішньою структурою, з середнім внутрішнім качаном, вирівняна,  важка(4-6кг.). Зовнішній качан середній. Покривні листки з сильним восковим нальотом та вираженими прожилками. Гібрид відмічається хорошим товарним виглядом головок та стійкістю до розтріскування. Дає високий однорідний урожай, що цінують фермери та споживачі, отримуючи однорідну за формою та розміром продукцію.

Наступним у конвеєрному списку  йде універсальний гібрид Таргет F1  із потужною силою росту. Вегетаційний період 120-125 днів. Головки масою 2,5–3,0 кг, мають відмінну щільну внутрішню структуру і короткий качан. При висаджуванні розсади з червня встигає сформувати щільні, білі головки, які зберігаються до квітня-травня (6–8 місяців). Ця особливість дозволяє вирощувати Таргет F1 як повторну культуру після редису, ранньої моркви, столового буряку та інших попередників, які рано звільняють поле. Гібрид витримує ґрунтову й повітряну посуху, тривалий час зберігає товарний вигляд у полі, стійкий до судинного бактеріозу і фузаріозу. Завдяки добре розвиненій кореневій системі його можна вирощувати в посушливих регіонах.

     В список пізньостиглих гібридів для тривалого зберігання входять Арос F1, Атіла F1, Мерідор F. З урахуванням того, що трудові ресурси стають дорожчими, важливим фактором є зачищення головок після зберігання. Вся лінійка пропонованих компанією „Moravoseed”  гібридів білоголової капусти для тривалого зберігання відповідає цим вимогам - вони легко чистяться

   Гібрид Арос F1 призначений  для довготермінового зберігання (7-8 місяців). Головка дещо овальна, темно-зеленого забарвлення , в розрізі-біла, з дуже щільною внутрішньою структурою , середніх розмірів, вагою 2,4 – 3,0 кг, смакові якості добрі. Вегетаційний період від посіву 160-170 днів, від висадки розсади 135-145 днів. Гібрид стійкий  до розтріскування і до основних збудників хвороб капусти. Відмінною рисою капусти Арос F1 є висока вирівняність головок, рівні тонкі листки, стійкість до трипсів та бактеріозу. Олег Богданович Поліщук (ФГ „Маленький оазис” Рівненська область): „ Насіння капусти Арос F1 в компанії „Тирас” я  купляю вже декілька років і жодного разу цей гібрид мене не підвів. У неї невеликі, але щільні головки, рівні листки, її охоче беруть на ринку на українську страву „голубці”( в цьому  Арос F1 не має рівних), чудово зберігається до травня, легко та з невеликими відходами чиститься . Знімаєш два верхніх покривних листки, а дальше повністю товарна головка”.

        Інший пізньостиглий гібрид Атіла F1 є новинкою чеської селекції Moravoseed” , але теж заслуговує на увагу. Атіла F1 добре підходить для різних кліматичних зон, стабільно дає високий урожай. Головки середнього розміру, щільні, стійкі до розтріскування, круглої форми, вирівняні. Вага головок 2,7-3,3 кг. Період вегетації 140-150 днів від висадки розсади

        Завершує список білоголових капуст для конвеєрного вирощування  вже добре знаний гібрид Мерідор F1, який є кращим серед пізньостиглих капуст.  Це пізньостиглий гібрид білоголової капусти з вегетаційним періодом  від висадки розсади 135--145 днів,  призначений для довготривалого зберігання. Головки середньої величини, мають привабливу округлу форму, щільну структуру, тонкі листки, білосніжний колір, чудовий смак і покриті гладкими , розлогими, темно-зеленими листками, що дає рослині можливість добре переносити посушливі періоди. Гібрид стійкий  до судинного бактеріозу, розтріскування, зберігає свій товарний вигляд і після тривалого зберігання. Мерідор F1 характеризується вирівняними головками – всі один в один, а також завдяки її дуже щільній структурі при відносно невеликому розмірі вага головки досить значна.

 

        Таким чином ми представили Вашій увазі  список гібридів білоголової капусти чеської селекції „Moravoseed” для конвеєрного вирощування, при цьому головна мета такого конвеєра залишається незмінною – отримання максимального прибутку при помірних витратах.

    Якщо у Вас виникли питання по характеристиках того чи іншого гібриду, особливостях технології вирощування, прошу звертайтесь, і ми доступно дамо відповіді на Ваші запитання

 

                                                                                                           Галина Митник

                                                                  головний спеціаліст ПП НВФ „Тирас”

                                                                      тел. 0503777025  e-mail: galina_turas@mail.ru